Levéltári egyperces 2022/23. Queen koncert a Népstadionban

A Levéltári egyperces az 1986. július 27-i, budapesti Queen koncertet idézi fel, amikor csaknem 70 ezer ember tapsolt a Népstadionban.

Hosszas előkészületek után a Népstadion 1953. augusztus 20-án nyitotta meg kapuit. Az ünnepélyes megnyitón jelen volt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke – és Rákosi Mátyás is. A programok között szerepelt a mérkőzéseken kívül zászlós parádé, 12 ezer tornász, 2100 sportoló díszfelvonulása.

A sportesemények mellett számos koncert helyszíne is volt a stadion. 1965-ben Louis Armstrong lépett fel, ám ezt követően 21 évig nem rendeztek itt kiemelkedő könnyűzenei eseményt. Freddie Mercury, Brian May, John Deacon és Roger Taylor a „Magic Tour” turné keretében, többéves szervezőmunka után látogatott el Magyarországra. A jegyek ára átlag 200 forint volt, és napok alatt mindegyik gazdára talált. A budapesti koncert legemlékezetesebb percei azok voltak, amikor Freddie Mercury a közönséggel együtt énekelte a „Tavaszi szél vizet áraszt” című népdalt, amelynek szövegét a tenyeréről olvasta. Ez volt az énekes utolsó turnéja.

A műszaki hátteret 300 ember biztosította, a koncert biztonságos lebonyolítását 1770, a jegyek ellenőrzését és az ültetést 500 fő látta el, 120 orvos és ápoló, 4 mentőautó, tűzoltóautó, 500 fő rendőr és 200 katonai rendfenntartó állt készenlétben. A koncert időpontjához időzítve jelent még Kapuvári Gábor és Sebők János „Queen” című kötete a Zeneműkiadótól.

A Queen koncertről egy évvel később „Live in Budapest” címmel koncertfilm készült. A koncertfilmet (rendező: Zsombolyai János) az együttes budapesti tartózkodásának részletei egészítik ki. Látható, ahogy megérkeztek a MAHART-tól bérelt új szárnyashajóval Bécsből. Számos fővárosi helyszín feltűnik a filmben, amelyet 2012-ben „Hungarian Rhapsody: Queen Live in Budapest” címmel újítottak fel.

Garami Erika

Illusztrációk: Wikipédia,
Ünnepség a Népstadion megnyitóján 1953. augusztus 20-án, Fortepan/Kovács József 22947