Levéltári egypercesünk egy sokoldalú olimpikont, művészt mutat be a múlt század első harmadából. Levéltárunk őrzi a görög származású Manno család cégének tekintélyes iratanyagát. A család másik ágának egyik tagja, Miltiades mint sportember, grafikus, karikaturista, könyvillusztrátor, költő, festő- és szobrászművész egyaránt figyelemre méltót alkotott. Cikkünk az olimpiához kapcsolódva a gazdag életpályának csak a sporttal kapcsolatos tevékenységét foglalja össze. A sportban is reneszánsz ember volt: válogatott labdarúgóként 1901-ben és 1902-ben gólkirály volt. Egy csapatban játszott Hajós Alfréddal, akivel egy egyesületben úszott is. Bátyja, Leonidas az 1896-os athéni olimpián magánúton, magánpénzen vett részt. Futásban indult, de helyezés nélkül zárt. Miltiades futásban és kerékpározásban is több bajnoki címet szerzett. Egypárevezésben 11 magyar bajnokságot nyert. Amikor pedig a magyar nyolcpárevezős csapatból hiányzott egy ember, „Milti” vállalta a feladatot. Így került ki 33 évesen az 1912-es stockholmi játékokra. Ugyan az olimpián már az elején kiestek, de Milti később számos más nemzetközi sikert könyvelhetett el evezésben.
Telente síelt és korcsolyázott. Gyorskorcsolya eredményei alapján felkerült a Magyar Gyorskorcsolyázók Örökranglistájára.
Huszárhadnagyként részt vett az első világháborúban, sebesülései után vonult vissza a versenysporttól. Közel kétszáz sportdíj megszerzését követően a képzőművészet játszotta életében a főszerepet. Szobrainak, grafikáinak, plakátjainak leggyakoribb témáit a sportból merítette. 1928-ban tervezte a Ferencváros labdarúgó szakosztályának máig használt logóját.
1932-ben, húsz évvel a stockholmi olimpia után szerzett ezüstérmet az 1912 és 1948 között megrendezett művészeti kategóriában. Los Angelesben olyan mennyiségben nyújtottak be műveket a versenyzők, hogy a bíráló bizottságok nem tudtak határidőre elkészülni a bírálatokkal. Végül Manno Miltiades a „Birkózók” című bronzszobrának ítélték a második díjat.
A görög származású magyar olimpikon 55 évesen hunyt el Budapesten 1935-ben. A Fiumei úti sírkertben nyugszik.
Garami Erika
Illusztrációk:
-Portréja a Magyarság Képes mellékletéből, 1933
-Evezőkkel a Vasárnapi Ujságban, 1901
-Az 1912-es stockholmi olimpia posztere (Wikipédia)
-Az 1932-es Los Angeles-i olimpia logója (Wikipédia)
-Birkózók, 24.hu, 2017
-A Nemzeti Uszoda plakátja (Wikipédia)
-Síremléke a Fiumei úti sírkertben (Wikipédia)