A Levéltári egyperces a 125 éves FTC-t köszönti. 1899. május 3-án tartotta alakuló közgyűlését a Ferencvárosi Torna Club. Jelmondatuk: Erkölcs, Erő, Egyetértés lett. Színeket a nemzeti lobogó színei közül választottak. Mivel a piros és a fehér már a népszerű BTC, a Budapesti Torna Club színei voltak, így a zöld és a fehér mellett döntöttek. A városrész neve egybeforrt a sportklubéval. Nevét – több pesti és egy budai városnegyedhez hasonlóan – a Habsburg uralkodó család egyik tagjáról: Ferenc (1792–1835) császár és magyar király trónra lépése alkalmából kapta. A városrész német nevéből, a Franzstadtból ered a Fradi elnevezés is. A városnegyed fejlődését előbb az 1795-ös, majd az 1838-as nagy árvíz akasztotta meg. A város rendezett formában kezdte meg az újjáépítést, amely a kiegyezés után vett nagy lendületet, ahogy a sportélet is. A sportágak az atlétika, a torna, a korcsolyázás, a birkózás, a vívás, az evezés, valamint a labdarúgás és a vízilabda vált népszerűvé a 19. században. Sokáig a sportembereknek természetes volt, hogy több sportágat űzzenek, később indult meg a szakosodás.
A klub fennállása alatt máig legnépszerűbb sportága a foci. Első olyan magyar sportegyesület, amelyik csak labdarúgással akart foglalkozni, annak ellenére, hogy nevük a torna szót tartalmazta. Első nemzetközi mérkőzését 1901-ben játszotta Bécsben. Egy bronz- és egy ezüstérmet követően 1903-ban szerezte meg története első bajnoki címét és kupagyőzelmét, melyet továbbiak követtek – eddig 35 bajnoki és 24 kupagyőzelem –, s ezzel a legeredményesebb csapattá emelte a klubot. Az első magyar labdarúgó vándordíj az Ezüstlabda volt, amit a Fradi öt győzelmével végleg elhódított 1909-ben. 1965-ben egyetlen magyar csapatként az Európai Liga elődjének számító Vásárvárosok Kupáját nyerte el.
Sporttelep építése céljából 1899 júniusában a Székesfőváros ülése hat évre ingyenesen átengedte a klub részére a Soroksári úti Népiskola melletti üres telket. A terep sportolásra alkalmassá tételét a tagok maguk oldották meg. 1911-ben, miután kinőtték az 1500 néző befogadására alkalmas pályát, az Üllői úton építették meg az azóta többször átépített és átnevezett stadionjukat, amely 2014 óta a Groupama Aréna.
Garami Erika
Illusztrációk:
-Albert Flórián stadion, 1976, BFL XXIX.1753.b 1976 03704 és 03709 (FŐFOTÓ)
-A főváros elfogadta az FTC kérvényét sporttelep bővítésére, 1911
-A székesfőváros közgyűlése elfogadja a polgármester előterjesztését az FTC pályájának karbantartására kiutalandó póthitelről, 1939