A Levéltári egyperces Szécsi Pálra emlékezik. Nyolcvan éve, 1944. március 19-én született Budapesten minden idők egyik legnépszerűbb magyar táncdalénekese. Rövid, sikerekben és tragédiákban gazdag élet adatott meg neki. Nagyapja öngyilkos lett, író és nyelvész apját, Ferencet 1945-ben megölték. Édesanyja Palit és nővérét nevelőszülőkhöz adta, majd nevelőotthonba kerültek. Az anya az USA-ba disszidált, soha többé nem találkoztak újra. Pali 16 éves korától dolgozott, főleg segédmunkásként. A Divatintézet munkatársa figyelt fel rá és indította el a manöken pályán, de idegenvezetőként is dolgozott. A Gellért Szállóban 1965-ben tartott szilveszteri divatbemutató után elénekelt néhány dalt és ekkor figyeltek fel hangjára. Énektanárhoz küldték, majd énekversenyeken indult és nyert. Amikor a táncdalfesztiválhoz kerestek énekeseket, Majláth Júlia énektanárnő őt ajánlotta. A ’67-es fesztiválon a „Csak egy tánc volt” című dallal berobbant énekesi karrierje. Legnagyobb sikereit olyan olasz dalok magyar szövegű változataival aratta: mint a Kósza szél, a Mint a violák, a Távollét (Viharként tombol már a messzi távol). Maga is szerzett zenét és írt dalszövegeket. Dalszövegeiből kiolvasható élete.
„Nincs ismerős, ki téged vigasztalna,
S az ember egymaga mit ér?” (Tárd ki ablakod)
Németországba szökött, és ott próbált karriert építeni. Jellemző volt rá, hogy új dolgokat próbált ki. Ő fedezte fel Cserháti Zsuzsát is.
Egész életében kereste társát, akit a kor egyik legnépszerűbb színésznőjében, Domján Editben vélt megtalálni. Szerelmüket a „Két összeillő ember” dalban énekelte meg. Rövid, viharos kapcsolatuknak a színésznő öngyilkossága vetett véget, amit az énekes soha nem tudott feldolgozni.
„S megtalálnám végre, miről álmodom.
Ez mindent megérne, mert egyre kutatom” – írta és énekelte „Boldogság” című dalában. Nem találta meg a boldogságot. Hosszú ideig küzdött depresszióval és alkoholproblémákkal. A nyolcadik öngyilkossági kísérlete végzetesnek bizonyult. 30 éves volt. Neve, kultusza és dalai halála után 50 évvel is tovább élnek.
Garami Erika
Illusztrációk:
-BFL XXIX.1753.b Főfotó: 1971, 1970, 1967
-BFL XXXV.1.a.4. 1968. 04. 19. MSZMP VB ülései, Budapesti kulturális és sportrendezvények, május 1. XIII. kerület
BFL XXIII.102.a.1. 1969. 11. 12., Budapest Főváros Tanácsa VB üléseinek jegyzőkönyve, Az Országos Rendező Iroda (ORI) beszámolója budapesti tevékenységéről
-Szécsi Pál lemezei