A Levéltári egyperces egy 150 évvel ezelőtt alapított hetilap történetébe lapoz bele. A Vasárnapi Újság képes, ismeretterjesztő hetilapot Heckenast Gusztáv kiadó-laptulajdonos 1854-ben indította útjára. Célja a kultúra ápolása, a magyar nyelvművelés és hasznos ismeretek közreadása volt. Cikkeit a kor legjelesebb magyar írói és tudósai jegyezték.
Egyik cikkírója, K. Beniczky Irma lett a felelős szerkesztője az 1873-ban az ifjúságnak szánt változatnak, a Kis Vasárnapi Újságnak. Jelmondata: „A mulattatót hasznosan, a hasznost mulattatva” volt. Beniczky Irma szépirodalmi és ifjúsági műveket írt, fordított, több lapban is jelentek meg írásai és szerkesztői feladatokat is ellátott. Rokonságban állt Beniczky Herminnel, a magyar nőnevelés úttörőjével, iskolaalapítóval, az Országos Nőképző Egyesület alapítójával, akit inkább férjes nevén ismerünk Veres Pálnéként.
Mind a felnőtteknek szóló testvérlapot, a Vasárnapi Újságot, mind a Kis Vasárnapi Újságot Heckenast Gusztáv adta ki, majd miután vállalkozását eladta, a Franklint Társulat. A lapokat ugyanott Pesten, az Egyetem (mai Károlyi Mihály) utca 4. szám alatti saját nyomdájában nyomtatta. Áruk is megegyezett: egész évre 6, félévre 3 forint. Az első szám vezércikke Petőfi Sándor születésének 50. évfordulója alkalmából a költő munkásságát méltatta. A 16 oldalas, gazdagon illusztrált hetilap sok irodalmi alkotást tartalmazott: verset, elbeszélést, mesét, regét, rövid, ifjúsági könyvajánlót, színes híreket kül- és belföldről, egészségi tanácsadást, talányokat, azaz rejtvényeket. A talányok megfejtői között jutalmakat sorsoltak ki. A megfejtéseket a két hétre rá következő számban lehetett olvasni. De aranymondatok, azaz bölcsességek és adomák, azaz viccek is színesítették az oldalakat. Hasznos információkat is elrejtettek a cikkek között, mint például: „Hány ház van Pesten? E kérdésre megfelel a legújabb kimutatás, mely szerint a pesti házak összes száma 5064.”
Mivel az elvárt anyagi hasznot a lap nem hozta, két év múltán a szerkesztő elbúcsúzott olvasóitól, a Kis Vasárnapi Újság megszűnt.
Garami Erika
Illusztrációk:
-A Franklin épülete, (1929?) Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, Budapest Gyűjtemény bibFSZ01473724
-A Franklin Nyomda kapuja, 1936, uo. bibFSZ01486778
-A Franklin nyomda épületének átalakítása, Egyetem utca 4. BFL XV.17. 329 – 24177/4 f. 23.
-Heckenast Gusztáv nyomdája Pest 1872-es vektoros térképén
-Heckenast Gusztáv (1811–1878) (Wikipédia)
-Az első szám címlapja
-A Kis Vasárnapi Újság hirdetése a Vasárnapi Újságban
-Beniczky Irma halálhíre a Vasárnapi Újság 1902/8. számában