Levéltári egypercesünk október 23-án Erich Lessingre emlékezik. A bécsi születésű osztrák fotós neve összekapcsolódott 1956-tal, de a mintegy hét évtizedet felölelő pályafutása alatt olyan kiemelkedően fontos politikai és társadalmi eseményeket is fotózott, mint az osztrák államszerződés, a négyhatalmi felügyelet alatt álló Bécs, a háború után újjáépülő Németország.
1956-ban háromszor járt Magyarországon. Először május–júniusban, amikor fővárosi és vidéki üzemeket, termelőszövetkezeteket munkásgyűléseket és a Petőfi Kör sajtóvitáját is fényképezte. Bejutott a Parlamentbe Rákosi Mátyáshoz és a házi őrizetben élő Nagy Imréhez is – mindkét helyen fotózott! A látszólag békét sugárzó képeken már érzékeltette a közelgő változásokat.
Október 23. után a mintegy 150 külföldi tudósító közül az egyik első volt, aki Budapestre érkezett. Kollégáival ellentétben nem a harci eseményeket, hanem a város lakóit, életüket akarta megörökíteni. „Realista fotográfus vagyok…. Történetmesélő vagyok, aki …. állandóan figyel és mindazt, amit lát, képekben közvetíti” – vallotta. Nagy figyelemmel írta meg a fotók melletti szövegeket, felismerve azok fontosságát. Mivel nem teleobjektívvel fényképezett, ezért a felkelők könnyebben be- és elfogadták, így Leicájával közeli – később ikonikussá vált – képeket tudott készíteni például a Corvin-közben, a Köztársaság téren, a Rákóczi úton, a Kossuth Lajos utcában és a Kilián laktanyánál. Decemberben tért vissza a városba, amikor a vereséget, a reménytelenséget, a túlélést dokumentálta a szétlőtt város, a mindenért sorban álló emberek képeivel. A kivándorló magyarok fotóival zárulnak ’56-os felvételei, a határátkelés és az andaui menekülttábor megrázó képeivel.
Az 1956-os magyar fotók bejárták a világsajtót. Lessing az American Art Editors’ Award díjat érdemelte ki a magyar forradalom alatt végzett tevékenységéért. Negyven évvel később Nagy Imre-emlékplakettel jutalmazták.
Erich Lessing (1923–2018) ’56-os fotóinak egy részét levéltárunk Krassó György és Miklós iratai között őrzi (BFL XIV.47). A képek az alábbi kötetben jelentek meg:
’56 izzó ősze volt … ; It was the fervent autumn of ’56
Pillanatképek a forradalom napjairól. A képeket válogatta, a képaláírásokat, a jegyzeteket és a bevezetőt írta Csiffáry Gabriella, Budapest, 2006, Budapest Főváros Levéltára.
Garami Erika