Levéltári egyperces 2022/18. Kemény Henrik (Vitéz László)

E Levéltári egyperces a Levéltári piknikek műsorához kapcsolódik. Évek óta az egyik legnépszerűbb programunk, a gyerekek kedvence, bábelőadás Vitéz László főszereplésével.

Vitéz László neve összefonódik „mesterével”, a bábos dinasztiából származó Kemény Henrikével. Nagyapja, Korngut Salamon faragta ki az első bábot 1935-ben, amelyet azóta számos követett. A második világháború vége felé, amikor apja nem tért vissza a munkaszolgálatból, Kemény Henrik átvette a népligeti bábszínházat, a Bódét, amely 1953-ig működött, bár 1947 után már korlátozásokkal: előadásról előadásra kellett megkérni az engedélyt. Annak ellenére felszámolták, hogy még néhány hónappal korábban a korszerűsítésről számol be a Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottságának jegyzőkönyve.

A Kemény-család három generációja 25 Vitéz László-játékot mutatott be a hosszú évtizedek alatt. A cselekmény középpontjában a jó és a rossz küzdelme áll. A felszámolás után Kemény Henrik az Állami Bábszínházban és a Magyar Televízió műsoraiban folytatta más figurákkal. Például ő mozgatta a híres egyfejű sárkány, Süsü figuráját.

A kényszerű hallgatás után Vitéz László először vidéken éledt újjá a vásárokon. A nyolcvanas években próbálták újjá éleszteni a régi, Bódét a Népligetben, védetté nyilvánították, felújították, majd 1989-ben az ünnepélyes keretek között átadták. Az érdeklődés azonban hamar alábbhagyott.

2011 októberében a bábszínház leégett, Kemény Henrik néhány héttel később elhunyt. Vitéz László azonban tovább él, 2022. június 18-án, szombaton, 11.30-kor az V. Levéltári Pikniken levéltárunk udvarán felállított színpadon ismét látható lesz elmaradhatatlan palacsintasütőjével. „Szervusztok, pajtikák!”

Illusztrációk:

-Kemény Henrik (Forrás: Wikipédia)

24 óra, 2007. augusztus 29.

-Budapest Főváros Tanácsa VB ülés jegyzőkönyve, 1953. március 3.

-Kemény Henrik-féle bábszínház engedélyezési tervdokumentációja, Népliget, 1987 (BFL XV_17_e_307_017)