Budapest Főváros Levéltára tisztelettel meghívja Önt a BFL+ programsorozat keretében
Jakab Réka: Hagyatéki iratok a társadalomtörténetírás szolgálatában. A pesti Staffenbergerek
és
Mautner Zoltán: Mautner Sándor élete és emlékezete című előadására.
Helyszín: Budapest Főváros Levéltára, 1139 Budapest, Teve utca 3–5., Gárdonyi Albert terem
Időpont: 2024. november 12. (kedd) 15.00 óra
Absztraktok:
Jakab Réka
A társadalomtörténeti célú kollektív életrajz mint a rendi polgárság vizsgálati módszere Bácskai Vera e tekintetben is úttörőnek számító kutatásai révén honosodott meg a magyar társadalom-történetírásban. Életművében a családtörténetek egyre nagyobb szerepet kaptak a társadalmi folyamatok leírásában. E vizsgálatnak egyik forrásbázisát a városi polgárság hagyatéki leltárai jelentik, amelyek lehetővé teszik az egyéni életutak, életkörülmények, a család gazdasági és társadalmi stratégiáinak feltárását. Ezek alapján – ahogyan azt Bácskai a vállalkozók előfutárai esetében tette – egy-egy csoportra jellemző karrierminta alkotható meg.
Előadásomban a Staffenberger házaspár hagyatéki iratainak bemutatásával arra szeretnék rávilágítani, hogy ez az iratanyag milyen forrásértékkel bír, milyen elemzési lehetőségeket nyújt, illetve hogyan illeszthető be a városi, ezúttal a pesti kézműves nagypolgárságról szóló kutatásokba.
Mautner Zoltán
Mautner Sándor nevét Angyalföldön szinte mindenki ismeri, hiszen 37 éven át a kerület egyik leghosszabb utcája viselte a nevét. Azonban azon kívül, hogy munkásmozgalmi mártír és szabósegéd volt valószínűleg kevesen tudnak bármi mást róla, annak ellenére, hogy leszármazói még ma is élnek. Meglepő módon emlékét a munkásmozgalmi történetírás sem őrizte meg kiemelten, miközben hasonló sorsú elvtársai (Ságvári Endre, Schönherz Zoltán stb.) életrajza jóval ismertebb. Ki volt Mautner Sándor? Hogyan emlékeztek a szocialista korban az egykori munkásmozgalmi aktivistára? Mit lehet kideríteni róla a levéltári anyagokból? Ezekre a kérdésekre kerestem a választ kutatásom során.
A programváltozás jogát fenntartjuk.