Budapest Főváros Levéltára, az MTA Történettudományi Bizottság Várostörténeti Albizottsága, valamint az Urbs Várostörténeti Évkönyv szerkesztősége 2023. november 14-én és 15-én tartotta a IX. Magyar Várostörténeti Konferenciát, amely a „Fővárosok – fő városok. Az uralkodói székhelyek és fővárosok szerepének változásai a Kárpát-medencében a középkortól a modern korig” címmel jelzett témát járta körül. Az évkönyv a konferencián elhangzott előadások alapján született válogatott tanulmányok első részét adja közre.
A konferencia, illetve a kötet témaválasztása szervesen kapcsolódott Buda, Pest és Óbuda egyesítésének 150. évfordulójához, célja a fővárosi szerepkörök fogalmi, időbeli és térbeli változásának áttekintése volt a történeti Magyar Királyság, illetve Magyarország mindenkori határain belül. A nyitóelőadást Ferdinand Opll, a Bécsi Városi és Tartományi Levéltár nyugalmazott igazgatója és neves várostörténész tartotta, és a főváros fogalmát tekintette át. A német nyelven elhangzott előadást a kötetben magyar fordításban adjuk közre. Az ezt követő tanulmányok a középkori Magyar Királyság fővárosaira vonatkozó újabb kutatások eredményeit adják közre. Ezt követi a kora újkor, az az időszak, amikor legtöbb európai országra vonatkozóan kijelenthetjük, hogy egy-egy tartománynak vagy országnak, birodalomnak egyetlen székhelye, fővárosa volt. A tanulmányokból kiderül, hogy Magyarország esetében azonban korántsem ilyen egyértelmű a helyzet. A kötet harmadik nagyobb egysége „az ország közepén” kívüli, de valamilyen szempontból fővárosnak, vagy legalábbis fő városnak tekinthető központokkal foglalkozó írásokból áll.
A közölt tanulmányok olyan kérdéseket is felvetnek, amelyek a városhálózat egészének vizsgálatához fontos adalékot jelentenek, hiszen a súlypontok változása nemcsak a fővárosra, hanem az ország egész településállományának fejlődésére kihatott. A főváros fogalmának új kutatásokon keresztül történő, a korábbiaknál differenciáltabb megközelítése európai viszonylatban is jelentős következtetésekre ad alkalmat, amelynek eredményei remélhetőleg mielőbb beépülnek a magyar és szomszédos országok történeti köztudatába is.
A kötet egyúttal tisztelgés a középkori Buda-Pest történetének, régészetének és helyrajzának idén elhunyt jeles kutatója, Végh András előtt is. A középkorral és kora újkorral foglalkozó tanulmányok szinte mindegyike hivatkozik munkáira.
Megjelenés: 2024. december