A jelen Levéltári egyperces a 93. Ünnepi Könyvhét alkalmából jelentkezik. A könyvhét ötlete 1927-re nyúlik vissza, amikor Supka Géza a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése miskolci közgyűlésén könyvnap megrendezését javasolta.
„Legyen ez a nap … a könyv, a tudás, a kultúra ünnepe, amely ünnepnap … évről évre … megismétlődően …. hívja fel a magyarság figyelmét a könyv fontosságára a nemzet jövője szempontjából. Legyen ez a nap azonban …. a magyar írók, könyvkiadók és könyvkereskedők mesterségbeli tudásának nemes versenyre serkentő vizsganapja… is” – írta Supka Géza a Literatura 1929-i mellékletében, az ünnepi könyvheti különszámban. Célja az olvasás népszerűsítése, új olvasók szerzése volt. Az első könyvhetet 1929. május 12. és 20. között rendezték meg, s ettől kezdve rendszeres eseményé vált a hazai kulturális életnek. Az írókkal való találkozást, beszélgetéseket, dedikációkat az első könyvhéttől kezdve mindig nagy várakozás előzi meg.
A szervezők mindig igyekeztek ismert embereket is megnyerni a könyvhétnek, például 1937-ben a kor két híres színésznője, Fedák Sári és Muráti Lili is beállt a pult mögé könyveket árulni.
A könyvnapok, a könyvhét sok változáson ment keresztül az idők során. A második világháború utáni első könyvhetek a papírhiány ellenére nagy sikert arattak. Szerte az országban számos program kapcsolódott, kapcsolódik hozzá, például volt szovjet könyvhét, ifjúsági könyvhét és 1979-ben, majd a 2000-es évektől gyermekkönyvhét is.
Az országos esemény mintájára szerveztek helyi könyvnapokat, könyvheteket is, melynek célja a szocializmus évtizedeiben a könyvterjesztés számainak emelése volt. 1962-ben a KSH adatai szerint 3483 könyv jelent meg összesen 64 millió példányban. Ekkoriban nem hiányzott az irányítás sem, igyekeztek a szépirodalomnak nagyobb teret adni. Az 1970-es MSZMP budapesti pártértekezletén például megállapították, hogy „Az a megjegyzés, hogy a bűnügyi regények nagy példányszámban jelennek meg, helytálló. De az is igaz, hogy klasszikusaink művei is ott találhatók a példányszám-statisztikák élén. Petőfi Sándor versei az idei könyvhéten például 100.000 példányban jelentek meg. A bűnügyi regények magas példányszáma természetesen problémát jelent maguknak a kiadóknak és a Művelődésügyi Minisztérium vezetőinek is.”
Bűnügyi regényekkel ugyan nem, de a levéltár saját kiadványaival várja a BFL az érdeklődőket a 47-es standon a 93. Ünnepi Könyvhéten, a Vörösmarty téren 2022. június 9. és 12. között.
Garami Erika
Illusztrációk:
-Az 1965-ös ünnepi könyvhét a Váci utcában (Könyv-utca) HU BFL XV.19.c.11
-Bitskey Tibor színművész dedikál a Vörösmarty téren az 1958-as ünnepi könyvhéten (Fortepan/Kotnyek Antal 20093
-Rodolfo Bűvészkönyve is a könyvhétre jelent meg,1965-ben (Fortepan/Bojár Sándor 178939
-MSZMP Budapesti pártértekezletei (HU BFL XXXV.1.a.2 1970)