A Levéltári egyperces első decemberi száma adventi vásárokba látogat. A karácsonyi vagy adventi vásárok több mint hét évszázados hagyományra tekintenek vissza. A bécsi és a délnémet vásárok mellett mára a budapesti vásárok is rangot vívtak ki maguknak. A középkorban a decemberi vásárokon a télre készültek fel, ennek jegyében mindennapi termékek cseréltek gazdát. A 17. századtól azonban az élelmiszerek és textiláruk mellett megjelentek a kalácsok, sütemények, meleg italok, a karácsonyi díszek és ajándékok is. Ma már nem vásárbírók szedik a vásárvámokat, de mai megfelelőiket ugyanúgy megtaláljuk!
A decemberi vásárok fokozatosan különböző társadalmi hátterű emberek találkozóhelyévé is váltak. A színhely általában a városok főtere, amelyeknek a 19. századtól elmaradhatatlan kelléke a feldíszített karácsonyfa.
Magyarországon számos korábbi előzmény után a két világháború között vett nagy lendületet a karácsonyi vásárok rendezése, de ez nem az ünnepi fénybe öltözött főterek kézműves és gasztronómiai strandjainak sorát, hanem sokkal inkább az áruházak reklámáras akcióit és az intézmények, egyesületek gyakran jótékony célú rendezvényeit jelentette.
Budapesten a Vörösmarty tér – Váci utca – Kristóf tér vonalon 1981-ben Aranykapu néven tartottak először, az akkori sajtóban szenzációsnak nevezett, a maira emlékeztető adventi vásárt. 1960-ban ezt még az Engels (Erzsébet) térre tervezték. „A karácsonyi vásár választéka és forgalma elmarad a korábbi évekétől. Nagy a drágaság – mondják. mondják. Számos kerület viszont dicséri az úgynevezett kedvezményes akciókat, amely főleg a családosok, kisnyugdíjasok számára könnyíti meg a vásárlást” – ezt már az MSZMP hangulatjelentése állapította meg 1988-ban.
Garami Erika
Illusztrációk:
-„Aranykapu” – karácsonyi vásár a Vörösmarty téren 1981-ben. Fortepan/Kriss Géza 192747, 192744, 192742
-Csemege üzlet kirakata, 1969. BFL XXIX.1753.b. 1969 19334 (FŐFOTÓ)
-Karácsonyi vásár a Városház téren, Vasárnapi Ujság, 1887, 715.
-Karácsonyi vásár a Vámház mellett, háttérben a Ferenc József (ma Szabadság) híd. Vasárnapi Ujság, 1898, 715.
-Óbuda, Fő tér, 2019
-Óbuda, Szentlélek tér, 2020. (A Covid miatt a vásárt nem tartották meg.)