A sorsanalitika atyjára, Szondi Lipótra emlékezik ezúttal a „Levéltári egyperces”.
Szondi Lipót 1893. március 11-én, Nyitrán született. Családfakutatásai és szépirodalmi olvasmányai alapozták meg sorsanalitikával kapcsolatos megállapításait. Terápiájának feladata az ősi örökség feltárása, amelynek megismerésével az egyén eldöntheti, hogy milyen módon kívánja ezt megélni.
Szondi 1944 júniusában az ún. Kasztner-vonaton menekült az országból a bergen-belseni táborban töltött hónapok után Svájcba. Már Bázelben jelent meg elméletének első nagy összefoglalója. 1969-ben egy páciense adományából hozta létre a ma is működő Szondi Intézetet. 1981-ben a Sorbonne díszdoktorrá avatta az öt évvel később Svájcban elhunyt idegorvost, pszichiátert, a sorsanalitikus ösztönrendszer-elmélet és a Szondi-teszt kidolgozóját. Tesztjét ma is használják a klinikai és a pedagógiai pszichológia, az igazságügyi szakértés, a nevelési és a pályaválasztási tanácsadás területén.
A Kasztner-vonatról és utasairól bővebben: https://bparchiv.hu/kiadvanyok/budapest-bergen-belsen-svajc-kasztner-vonat-fovarosi-utasai
Garami Erika
Illusztrációk:
-Az eredeti Szondi-teszt
-Sonnenschein (Szondi) Lipót érettségi bizonyítványa 1911-ből
-Dr. Szondi Lipótról felvett lakásív 1944-ből
-Az Anker-palota (Fortepan/Schoch Frigyes, 27698)