Levéltári egyperces a Mátyás-pince alapítójának emlékére
Baldauf (1934-től Borostyánkői) Mátyás 1873. január 10-én született a burgenlandi Borostyánkőn. Budapest egykor ikonikus étterme nem a bejárat feletti Mátyás király ábrázolásról, hanem alapítójáról kapta nevét.
Mészárosként, csaposként, felszolgálóként kezdte. Az Eskü téri Kis Piszkos vendéglőt 1900-tól már ő bérelte, majd négy évvel később feleségével, Tercsikével ott nyitotta meg a Mátyás sörcsarnokot. Élen járt az új sörök forgalmazásában és konzorciális viszonyt alakított ki üzletfeleivel. Több lábon állt, bérelte a MÁV éttermét, valamint büfét nyitott a Ganz MÁVAG gyárában is. A borellenőrzési bizottság IV. kerületi tagja volt. A 25. évforduló napján mindent a negyedszázév előtti áron adtak. Aznap a tömeg „kezeléséhez” rendőri segédletre volt szükség.
Sokszor jótékonykodott, hivatalt is viselt: a pesti evangélikus egyházközség presbitere volt.
Többször bővítette éttermét, amely terasszal, Kis- és Nagy-, Zene- és Halász-teremmel gyarapodott. 1937-ben Dávid Károly építész tervei alapján újabb rekonstrukció vette kezdetét. Haranghy Jenő tervezte a Mátyás király életéből vett jeleneteket, amelyek a falakat és a színes ólomüveg ablakokat díszítik. Az 1937-es átadást a tulajdonos már nem érhette meg. A gazdag örökséget két fia vette át és folytatta a nagyforgalmú étterem működtetését a második világháborúig. Alig féléves szünet után újra tudták indítani a súlyosan megrongálódott éttermet, de az 1949-es államosítások során a család az üzletet és az épületet is elvesztette. Először raktárnak használták, de hamarosan ismét étteremként üzemelt, és a Mátyás Pince második virágkorát élte a 80-as évekig. Az asztaltársaságokon kívül államfők, írók, tudósok, élsportolók, a művészvilág hírességei és külföldi turistacsoportok is látogatták a magyaros – főleg hal – ételeiről, a söreiről, a borairól és a cigányzenekaráról híres pincét.
2020 óta átépítés miatt zárva tart az 1973-ban védetté nyilvánított épület.
Garami Erika
Illusztrációk:
-Március 15. tér háttérben a Mátyás-pincével,1961, BFL XV.19.c.11
-Március 15. tér, jobbra a Mátyás-pince,1969, Fortepan/Szepesfalvy Gábor 123837
-Baldauf (Borostyánkői) Mátyás (1873–1937), Magyarság, Képes melléklet, 1937. október
-Képeslap a Mátyás-pince belső terének képével, 1940, Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, VF_19569_01