Levéltári egyperces 2025/6. A Jókai-kert

200 éve, 1825. február 18-án született a nagy mesemondó, Jókai Mór. Rá emlékezve látogatunk el virtuálisan Budára a Jókai-kertbe, majd a következő részben a Jókai-villába.

Jókai 1847-ben érkezett Pestre. Hat évvel később az Egy magyar nábob regényéért kapott honoráriumból vásárolt meg egy addig kőbányának használt telket a pestiek kedvelt kirándulóhelyén, a Sváb-hegyen, ahonnan csodás kilátás nyílt a városra, a Dunára és a Gellérthegyre. Hogy felfogja az északi szelet, dió-, juhar-, gesztenye- és hársfákat telepített. Termőföldet hozatott, teraszos művelésű kertet alakított ki, rózsákat, zöldséget, szőlőt és gyümölcsfákat ültetett. Még könyvet is írt a gyümölcs- és szőlőtermelésről Kertészgazdászati jegyzetek címmel. Borászkodott itt és termékeit kiállításokra vitte. Házat is épített, ahol a nyarakat töltötte, ugyanis telente Pesten lakott. Nagyregényei közül több is a Svábhegyen született. A nagy szeretettel művelt kert és a környék leírása műveiben is fel-felbukkan.

Bár ő maga is tartott szüreti mulatságokat – amelyek a korabeli művészeti élet nagy eseményének számítottak – , amikor a szomszédságában szőlőt telepítettek és kocsmát is nyitottak, Jókai elmenekült a zaj elől. Feleségével, Laborfalvy Rózával Balatonfüreden vettek villát. Róza halála után az író eladta a füredi villát és visszatért a Sváb-hegyre. A sváb-hegyi ingatlant Jókai halála után 1922-ben adták el. Az új tulajdonos az épületet bővítette, emeletet is húzott rá. A ház a második világháborúban megsérült. 1959-ben még állt, de a bontást már a legmagasabb szinteken fontolgatták az irodalmárok tiltakozása ellenére, akik a toldalékok és az emelet eltávolításával az épületet eredeti formájában akarták helyreállítani. Sajnos nem jártak sikerrel. A kertben még több fa is áll, amiket Jókai ültetett. Megmaradt az oroszlános kőpad és Róna József Anakreon-szobra, amelynek arcát Jókairól mintázta. A présház is eredeti, ahol az író emléke előtt tisztelgő emlékszobát rendeztek be. Ez korábban a Diana utcai iskolában volt. Ma a Költő utca 21. természetvédelmi terület, madárbarát, védett történeti mintakert.

Garami Erika

Illusztrációk:

-A sváb-hegyi Jókai-villa, 1957 Fortepan/FŐMTERV Domonkos Endre 251121 és 251122

-Jókai kertjében, 1900 körül (Wikipédia)

-Svábhegyi kertje (Wikipédia)

-Az Anakreon-szobor (Wikipédia)

-A kőpad (Wikipédia)

-„Jókai múzeumról”, MSZMP Budapesti Bizottság XII. Kerületi Bizottsága vezetőtestületeinek iratai – VB üléseinek jegyzőkönyve, 1965, BFL XXXV.17.a/4 13.

-Budapesti természeti értékek felsorolása, 1986, Budapest Főváros Tanácsa tanácsülési jegyzőkönyvei BFL XXIII.101.a.1. 90.