Hánydépéi? – a digitalizálás paramétereinek kérdései – Beszélgetés Győrffy Szabolccsal
Naponta hangzik el a címben szereplő kérdés, amikor digitalizálásról, digitalizáló eszközökről vagy digitális állományokról beszélünk. Az előadásban a kérdés pontosabb megválaszolásához szükséges szempontokat igyekszünk számba venni, illetve áttekinteni azokat a további paramétereket, amelyek legalább annyira fontosak,
mint a sokat emlegetett DPI. A digitalizálás eszközeiben használatos érzékelők fajtáit és a felvételkészítés módjait megismerve, illetve az analóg eredetik jellemzőit is körbejárva megpróbálunk közelebb kerülni az analóg-digitális konverzió mibenlétéhez, lépéseinek megértéséhez. Szóba kerül majd a fény természete, némi színelmélet, a színmélység, az emberi látás és még sok minden
más is. Az előadás végén kitekintünk a szakmában ismert és elterjedt, gyakorlatilag „szabványként” használatos digitalizálási ajánlásokra is.
Győrffy Szabolcs 1976-ban született Beregszászban. 1998-ban szerzett diplomát az Ungvári Állami Egyetemen filológusként. Ezzel párhuzamosan, 1999-től kezdett a Nemzeti Könyvtárban dolgozni, ahol az Olvasó- és Tájékoztató Szolgálat valamennyi posztját megjárva 2005-től a multimédia gyűjteményt őrző és szolgáltató csoportot vezette. 2010-ben nevezték ki a Mikrofilm- és Fotótár szakmai alapjain akkor szerveződő Digitalizáló Osztály élére. 2016 és 2018 között megtervezhette, kialakíthatta és beüzemelhette a Nemzeti Könyvtár – európai szinten is unikálisnak mondható – Digitalizáló Központját.
Budapest Főváros Levéltárának szakmai és tudós csapata 2020-ban fogadta be, ahol immáron 4. éve töltheti be az Állományvédelmi Főosztály digitalizálásért felelős főosztályvezető-helyettesi posztját.
A beszélgetés meghallgatható YouTube és Spotify-csatornáinkon.