A Levéltári egyperces új száma a két év kihagyás után ismét megrendezett Sziget fesztivál alkalmából jelentkezik. Neve többször változott, a helyszín – az Óbudai (Hajógyári)-sziget – és az augusztusi időpont nem. Ma már Európa egyik legnagyobb és legjobb fesztiváljaként tartják számon. Az elsőt Diáksziget néven 1993-ban rendezték. Előzménye a KISZ által 1980-ban szervezett „Fekete bárányok” koncert volt, amely az akkor a fiatalok körében rendkívül népszerű, de a hivatalos média által mellőzött együttesek, a Bizottság, a Beatrice, a P. Mobil és a Hobo Blues Band fellépése volt. Egy évvel később „szuperkoncertet” rendeztek, amelyet koncertfilmen is megörökítettek. Kora délutántól késő estig egymást követték a „mainstream” és a kevésbé támogatott fellépők.
1991-ben a Városliget mellett a „Viszlát Iván” fesztivál helyszíne. Három évvel később az Óbudai-sziget a woodstocki fesztivál 25. évfordulóján Eurowoodstock című rendezvénynek adott otthont Woodstockot megjárt zenekarok (Jethro Tull, Ten Years After) fellépésével. Az eredetileg alternatív és rockzenei fesztivál a 2000-es évekre fokozatosan minden műfajnak teret adó eseménnyé nőtte ki magát. 2005-től a hazai előadók (pl. Illés, LGT) 0. napjával, majd 2008-tól – 1. nappal, a „Magyar Dal Napjával” bővült a kínálat.
A koncertek mellett egyre több kulturális intézmény, például múzeumok, színházak is képviseltetik magukat a rendezvényen. A bemutatkozó intézmények között szerepelt egykoron a Petőfi Csarnok, amely folk-etno sátrat rendezett be a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi képviselői közreműködésével. A zene mellett a tánc is fontos szerepet kapott nemcsak az előadók, hanem a közönség részéről is.
A PeCsa kép- és plakátanyaga Budapest Főváros Levéltárának őrizetébe került. Ezekből több mint 2000 megtekinthető a https://varosliget.topoteka.net/ oldalon.
Garami Erika