Budapest Főváros Levéltára tisztelettel meghívja Önt az Időgép – a kutatás jövője? című workshopra 2019. november 25-én 10.00 órakor.
Köszöntők
- Dr. Horváth Zita helyettes államtitkár, Innovációs és Technológiai Minisztérium
- Böcskei Balázs önkormányzati főtanácsadó, társadalmi kapcsolatokért felelős szakreferens, Budapest Főváros Önkormányzata
- Dr. Kenyeres István főigazgató, Budapest Főváros Levéltára
Előadások
- Dr. Karl Heinz (ICARUS, Wien Austria): Time Machine projekt
- Dr. Sipos András (BFL): Budapest Időgép
- Telek Ágnes (BFL): Time Machine felhasználási lehetőségek
Hogyan hasznosítható az Időgép – Javaslatok, hozzászólások, vélemények
- Országgyűlési Könyvtár
- MNL Veszprém TM
- ARCANUM Adatbázis Kft
- Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
- SZIE Ybl Miklós Építéstudományi Kar
- Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár
- Kortárs Építészeti Központ – Budapest100
- Valyo – Város és folyó egyesület
- DanUrb Kortárs Építészeti Központ
- Budapest Főváros Önkormányzata, Városépítési Főosztály
Az Időgép/Time Machine egy nagyszabású európai szintű kutatási–fejlesztési kezdeményezés „márkaneve”, mely a jelenre és a múltra vonatkozóan elérhető digitális adatok közötti szakadék betemetésére irányul, annak a víziónak a jegyében, hogy a múlt nagy adathalmazaiban (Big Data of the Past) hasonló könnyedséggel lehessen keresni–navigálni a világhálón, mint a jelen adatai között. Az EU támogatásával 2019. március 1-jén indult az egyéves futamidejű „Time Machine: Big Data of the Past for the Future of Europe. Coordination and support action (CSA)” projekt, ami azt jelenti, hogy az Időgép bekerült azon hat projekt javaslat közé, melyeknek különösen jó esélyük van arra, hogy a következő költségvetési ciklusban az EU által kiemelten támogatott kutatás–fejlesztési irányok közé kerüljenek.
A fejlesztés eredményeképpen egy robosztus, megosztott informatikai infrastruktúra jönne létre, melynek egyik alappillérét a helyi időgépek (Local Time Machine) képezik. Ezek viszonyát az európai Time Machine projekthez egyfajta franchise-rendszerhez hasonlóan kell elképzelni: hasznosítják a projektben kifejlesztett eszközöket, módszereket, ugyanakkor a tartalomfejlesztés, a finanszírozás, fenntartás és a hasznosítás terén önállóságot élveznek, az érdekelt szereplők kiterjedt hálózatát bevonva. Számos európai városban már jelen vannak a projekthez kapcsolódó kezdeményezések.
A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, a Hungaricana Közgyűjteményi Portálhoz kapcsolódva, Budapest Főváros Levéltára szakmai irányításával, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár közreműködésével kifejlesztett, 2017 novemberében elindított Budapest Időgép az első olyan volt ezek sorában, mely éles rendszerben tömegesen digitalizált levéltári forrásokban és adatokban történő navigálást tett lehetővé interaktív történeti térképeken keresztül. Jó esély van arra, hogy Budapest továbbra is élenjáró legyen a városi időgépek között.
A beszélgetés célja, hogy a résztvevők alaposabban megismerjék az projekt lehetséges perspektíváit, ugyanakkor maguk elmondhassák, hogyan tudnának abba bekapcsolódni, hasznosítani az eredményeket, milyen elvárásaik lennének, azaz hogyan szeretnének „beszállni az Időgépbe”?
Az esemény hivatalos meghívója letölthető innen.