Levéltári egyperces 2023/38. Az Astoria

A Levéltári egyperces október 30-án az őszirózsás forradalom egyik központi helyszínére, az Astoria Szállóba látogat.

1914 márciusában adták át a kor legmodernebb építészeti-épületgépészeti megoldásaival ellátott exkluzív hoteljét, földszintjén nem kevésbé elegáns üzletekkel és kirakatokkal. Mivel Pest egyik legdrágább telkének tulajdonosai nem tudtak megegyezni a tervező személyét illetően, tervezését két építész jegyzi. Hikisch Rezső tervezte a Magyar utcai részt a Kossuth Lajos utcai portálig és Ágoston Emil a Múzeum körúti szakaszt. A két építész egymástól függetlenül dolgozott, de a két elképzelés mégis egységes képet nyújt. A hotelszakmát a New York-i Waldorf Astoriában elsajátító Gellér Mihály bérelte és üzemeltette, ő volt a szálloda első igazgatója és egyben névadója is.

Az őszirózsás forradalom kezdetét Károly Mihálynak az Astoria Szálló első emeletéről 1918. október 30-án az összegyűlt tömegekhez intézett szónoklatához kötik. Az Astoria környéke lett a tüntetések központja. A szálló szolgált a Károlyi vezetése alatt működő Magyar Nemzeti Tanács székhelyéül. Számos, a forradalom történetéhez kapcsolódó fontos irat keletkezett itt, illetve amelyeket ide címeztek. A foglyokat is az Astoriába vitték. Károlyi feleségével, Andrássy Katinkával a hotel IV. emeleti 14-es szobájában lakott.

Krúdy Gyula – aki a háború kitöréséig az Astoriában lakott – írta, hogy a kis szobák, vékony falak miatt az Astoriában semmi nem maradhatott titokban: 1918. december 1-én így írt a kritikus napokról: „Mindenfelől jelentették, hogy katonaság közeledik a szálló felé, de még senki se tudta előre, mit csinálnak majd a csapatok: vasra verik a forradalma vezéreit, a föld színével teszik egyenlővé a büszke fogadót? Vagy a vállára emeli a hadsereg a forradalom férfiait? Ott voltak az első emelet végén, a Múzeum körúti részben a szobák, amelyeket a Nemzeti Tanács bérelt. (Notandum, pénzbeli kárpótlást nem fogadott el a gazda.)” Később Gellér állítólag benyújtott Károlyinak egy közel 2000 koronás számlát, ami kifizetetlen maradt.

Garami Erika

Fotók: BFL XV.19.c.11. 2494, 2265; XXIX.1753.b.1985